HISTORIKU I ZHVILLIMIT TĖ LĖNDĖS SĖ INFORMATIKĖS NĖ SHKOLLĖN E MESME TĖ PĖRGJITHSHME "PARTIZANI".

Lėnda e Informatikės hyri pėr herė tė parė nė shkollėn tonė nė vitin mėsimor 1996-1997.Qė nė Shtator tė 1996 kjo lėndė u zhvillua nė kushtet e kabinet - laboratorit i cili numėronte 10 kompjutera gjithsej nga kėto ; tė tipit 286 - 3 copė,386 -5 copė dhe dy pentium II . Mėsuesja e parė e kėsaj lėnde Ing.Mimoza Rumbo.Nė shtator tė 1996 kėtė lėndė e zhvillonin vitet e III- ta dhe IV-t.

Nė vitin 1997 nga M.A.SH., Drejtoria e Arėsimit tė Rrethit Tiranė dhe Fondacioni "SOROS", u zhvilluan edhe kurse trajnimi pėr mėsuesit e kėsaj lėnde dhe u ndanė edhe ēertifikata pėrkatėse .

( Parapėlqeheshin tė ishin Ing por sipas kushteve specifike tė veēanta tė shkollave apo mungese kuadri , tė lėndės sė fizikės apo matematikė )

Nė Shtator te vitit 2002 filluam tė zhvillonim mėsimet , pas rikonstruksionit qė u krye nė shkollėn tonė , nė njė kabinet-laborator model falė financimit tė Qeverisė Shqiptare dhe Fondacionit " SOROS".Ditėn e parė tė shkollės 16.09.2002 patėm nderin tė kishim midis nesh Kryeministrin e Shqipėrisė Z. Fatos Nano dhe Ministrin e Arėsimit dhe tė Shkencave Z.Luan Memushi .

Ky kabinet - laborator ėshtė i vendosur nė katin e dytė tė shkollės.Nė tė numėrohen 16 kompjutera pentium IV ( njė pėr mėsues e 15 pėr nxėnėsit ), njė printer dhe njė skanjer tė lidhur nė rrjet.Deri me vitin 2005 kete lende e dhane dy mėsuese pėr 28 klasa ( 7 x 4 vite = 28 klasa ) pasi pėr herė tė parė nė vitin mėsimor 2003-2004 kjo lėndė hyri edhe pėr vitin e I- rė , kurse nė 2004-2005 pėr vitin e II- tė.Pra u shėrben rreth 1200 nxėnėsve dhe stafit pedagogjik tė shkollės sonė.Nė ndihmė , i vjen ky kabinet - laborator sekretarisė , drejtorisė , hartimit tė amzės elektronike , gazetės sė shkollės , aktiviteteve artistike brėnda dhe jashtė shkolle , lėndeve tė tjera si gjeografi,histori , sociologji,letėrsi , seminare , olimpiadave , pėrgatitjeve pėr fletė palosje tė shkollės,pergatitjeve per publikim tė faqes sė shkollės nė Internet,pėrgatitjeve pėr festimet pėr 40-vjetorin e shkollės etj,etj .

Nxėnėsit nė lėndėn e Informatikės marin njohuri pėr :

1.Njohuri tė pėrgjithshme pėr Informatikėn dhe informacionin.Historiku i zhvillimit tė Informatikės nė botė dhe ne vendin tonė .

2.Njohuri tė pėrgjithshme pėr kompjuterin,ndėrtimi dhe funksioni i tij .

MS- D.O.S.

MS- WINDOWS.

MS - WORD.

MS - POWER POINT.

MS -EXCEL.

INTERNET ,E -Mail , viruset dhe mbrojtja ndaj tyre,rrjetat kompjuterike etj

PROGRAMIM ( Algoritėm,Basic,Pascal ).

Ne te ardhmen (2006-2007) do te shtohet ne programin mesimor edhe programi MS-ACCES ,PHOTO SHOP,COREL DRAW

Ne vitin shkollor 2003-2004 nxenesi Flavio Koka fitoi vendin e trete ne nje konkurs qe organizzi Qendra e edukimit profesional "Abraham Linkoln " me fondacionin "SOROS" midis shkollave te mesme te Tiranes .

Ne Shtator te vitin 2005 , kete lende ne shkollen tone e deri me sot e japin 3 mesues ing.Mimoza Rumbo,ing.Gezim Vinēani dhe Entela Alla , per 28 klasa (4 vite x 7 klasa ) per gati 1120 nxenes .

Ne Djetor te 2006 mesuesja Mimoza Rumbo me disa nxenes te shkolles marin pjese ne nje emision televiziv per rinine " Troē-i " te TVSH ,me teme per " Informatika ne shkollat tona dhe proēesi i informatizimit te shkollave ne vendin tone."

Tiranė mė 14.02.2006 Shefi i Departamentit Informatikė & Teknologji .

                                                                                          Ing . Mimoza RUMBO